Едноставно и брзо: колачи со кокос без печење

Едноставно и брзо: колачи со кокос без печење
Многу вкусни залаци

Оваа торта ќе ви се допадне, а многу е лесно да се направи.

Состојки:

  • 200 мл. вода
  • 150 гр. шеќер
  • 200 гр. путер или маргарин
  • 200 гр. млеко во прав
  • 200 гр. кокос
  • 4 лажици мелени бисквити
  • 1 лажица какао
  • 100 гр. бело чоколадо
  • 100 гр. темно чоколадо
  • хартија за печење или фолија

Белешки:

Сварете шеќер, вода и путер. Тргнете го од оган и брзо измешајте ги млекото во прав и кокосот. Додадете го бисквитот и добро измешајте (можете и со рака), тестото поделете го на два дела. Ставете какао и 100 гр. растопено темно чоколадо и во другото 100 гр. стопено бело чоколадо. Оставете ја смесата да се олади (не стврднува), со помош на сукало расукајте го белиот дел на хартијата за печење, на втората хартија за печење расукајте го темниот дел и потоа преклопете го тестото едно врз друго. Свиткајте ги парчињата заедно со сукало. Исечете ленти широк околу 1 см. се тркалаат и се завртуваат за да се направат шари (можете да видите на видеото). Се сече на помали парчиња и се тркалаат во кокос. Оставете ги колачите во фрижидер да се стегнат. Пријатно!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *