ЕВА КАКО се вари ВИСТИНСКО ДОМАШНО КАФЕ! Откако ќе го пробате, ќе го готвите цело време!

ЕВА КАКО се вари ВИСТИНСКО ДОМАШНО КАФЕ! Откако ќе го пробате, ќе го готвите цело време!

Најмногу се пие домашно или турско кафе. Од пред неколку години, во кафулињата и рестораните најчесто се служат различни видови модерно кафе, но кога сме дома или кога ќе дојде нашиот омилен пријател или сосед, знаеме кое кафе се става на шпоретот!

Главната работа за правење добро кафе е квалитетна смеса, затоа не штедете ја – пијте ја од задоволство, а не од потреба!
Второ, малкумина знаат дека за турско кафе водата не треба да врие на почетокот! Водата се загрева во ѓезвето пред да зоврие, па се вади од шпоретот.

Дел од водата се прелива во шолја, а во останатиот дел се додава кафе (по една богата кафена лажичка за секоја чаша (помала, старомодна или две лажички за голема шолја).

Промешајте да нема грутчиња, па повторно ставете го на оган и кога ќе дојде до работ на јежевата, повторно тргнете го од оган и додадете ја водата што ја истуривте на почетокот. Повторно ставете го на загреан шпорет и оставете го да зоврие.

Послужете и уживајте.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *