Здравје во ТЕГЛА, а вкусот е СОВРШЕН: ПРОБАЈТЕ САЛАТАТА од цвекло, морков и пиперка и не ни се верува колку е ДОБРА

Здравје во ТЕГЛА, а вкусот е совршен: пробајте салата од цвекло, морков и пиперка и не ни се верува колку е ДОБРА
Цвеклото е многу здрав зеленчук, богат со фолна киселина, железо и витамини.

Покрај тоа што е многу здраво, цвеклото од тегла е многу вкусно и многу луѓе избираат да го чуваат како зимски зеленчук.

Сепак, дали сте се обиделе да подготвите цвекло со моркови и пиперки? Бевме воодушевени од овој рецепт.
СОСТОЈКИ:

 • 500 гр моркови
 • 700 гр цвекло
 • 14 парчиња печени, исчистени пиперки
 • 120 мл масло
 • 120 мл оцет
 • 60 гр шеќер
 • четири лажички сол
 • 6 чешниња лук
 • конзерванс
 • зрна бибер (по избор)
 • Ловоров лист

Подготовка:

Морковите и цвеклото сварете ги, а потоа ситно исечкајте ги. Направете го истото со печената пиперка. Ситно исецкајте го лукот, па измешајте сè. На крајот, додавате конзерванс. Одозгора ставете ловоров лист.

Стерилизирајте ги теглите и покријте ги со оцет. Добро затворете ги и чувајте ги на темно и суво место до сервирање.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *