Дали често ја правите ОВАА ГРЕШКА после туширање? Еве зошто треба да го следите правилото „ТРИ МИНУТИ“.

Дали често ја правите ОВАА ГРЕШКА после туширање? Еве зошто треба да го следите правилото „ТРИ МИНУТИ“.

Вашата кожа сигурно ќе закрепне и ќе се прошири
Дали често ја правите ОВАА ГРЕШКА после туширање? Еве зошто треба да го следите правилото „ТРИ МИНУТИ“.
Сите знаеме колку се важни правилата за нега на кожата, особено ако има дерматолошки проблем. Понекогаш нашата секојдневна грижа и ритуали прават повеќе штета отколку корист, без воопшто да го сфатиме тоа.
За некои тоа е и состојба позната како аквагена уртикарија, препознатлива по тоа што водата ги активира нервните завршетоци на кожата. Ова е причината зошто кожата е многу чеша после туширање. Сепак, оваа состојба е ретка.

Еве што треба да направите за да избегнете непријатности:

  • Смени го сапунот.
  • Променете ја вашата рутина. Ако имате навика да останете долго под топол туш, пробајте пократко
  • туширање со млака вода.
  • Некои препорачуваат мелем со ефект на ладење (но прво разговарајте со експерт за ова).
  • Пијте повеќе течности. Хидратацијата, исто така, има значително влијание врз здравјето и изгледот на кожата.
  • Редовно користете хидратантна крема.
  • Секогаш препорачуваме хидратација после капење. Совршено време да го направите ова е веднаш откако ќе стапнете на патосницата за бања – дерматологот од клиниката Мајо, д-р Дон Дејвис објасни зошто секогаш ги советува пациентите да го следат правилото од 3 минути.

Тој исто така додава дека лосионите обично содржат најмногу вода од сите видови навлажнувачки креми. Кремите исто така содржат вода и може да содржат малку масло. И лосионите и кремите се апсорбираат од кожата. Производите на база на масло остануваат на површината на кожата, делувајќи како бариера помеѓу вашата кожа и околината, дозволувајќи му на телото да користи свои методи за хидратација.

Сепак, без разлика кој хидратантен крем ќе го изберете, ова правило од 3 минути и нуди најмногу на вашата кожа.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *