Храната која мора да ја јадете наесен за силен имунитет

Храната која мора да ја јадете наесен за силен имунитет
Одредени намирници делуваат како природни засилувачи на имунитетот. Со нивно консумирање наесен ќе добиеме сигурна природна заштита од инфекции.
Пилешка супа

Пилешката супа содржи протеини кои го намалуваат воспалението во мукозните мембрани на носот и грлото. Го снабдува телото со цинк, кој го зајакнува имунолошкиот систем.

Она што е важно: за да се зачуваат активните состојки, пилешкото месо мора постепено да се загрева, а потоа да се задуши.
Јајца

Тоа е производ со многу висока хранлива вредност, бидејќи на телото му обезбедува лесно сварливи протеини, витамини, минерали и антиоксиданси. Амино киселините во јајцата помагаат и во зајакнување на имунолошкиот систем.
Ф’стаци

Овие јаткасти плодови содржат селен – сигурен бранител на телото од патогени кои ја ослабуваат неговата одбрана. Мала шака несолени ф’стаци секој ден може да ни го обезбеди нашиот дневен внес на селен.
Ѓумбир

Супстанциите содржани во ѓумбирот имаат антибактериско дејство и ја поттикнуваат циркулацијата на крвта. Ова го отежнува продирањето на патогените низ мукозните мембрани.
Тиква

Пулпата од тиква содржи бета-каротин, претходник на витаминот А. Благодарение на него, мукозните мембрани на респираторниот систем се зајакнуваат – како резултат на тоа, станува потешко за патогените да влезат во телото.
Парче

Етеричните масла во неговиот состав го забрзуваат движењето на цилиите во респираторниот тракт, што го олеснува искашлувањето.
Ементално сирење

Цинкот содржан во него го стимулира производството на имуните клетки. Одржувањето здрави нивоа на цинк во телото го зајакнува имунолошкиот систем до 60 проценти.

РЕЦЕПТ ЗА ЗАЈАКНУВАЊЕ ИМУНИТЕТ
Маслиново масло

Две лажици маслиново масло ја покриваат дневната потреба од витамин Е, кој меѓу другото не штити од негативните ефекти на стресот и несоницата.
Шипинка

Шипите содржат повеќе витамин Ц од портокалите. Овој витамин ги активира белите крвни зрнца кои ги следат патогените и ги неутрализираат.
Кисела зелка

До 70 проценти од имунолошкиот систем се наоѓа во цревата. Бактериите со млечна киселина содржани во кисела зелка го одржуваат имунитетот стабилен.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *