Сокот од грозје најголем ХИТ меѓу домаќинките: подготовката не се разликува МНОГУ од другите СОКОВИ, а вкусот е совршен

Сокот од грозје најголем ХИТ меѓу домаќинките: подготовката не се разликува МНОГУ од другите СОКОВИ, а вкусот е совршен
Единствено на што треба да внимавате при подготовката е ситно да ги исецкате семките

Ако не можете да го направите ова, секогаш можете да набавите грозје без семки, односно грозје без семки, во подобро снабдени продавници.

Состојки:

  • 2,5 килограми грозје
  • 1,5 килограми шеќер
  • 2 лимони
  • 2 литри вода

Подготовка:
Излупете го и добро измијте го грозјето, па измелете го во блендер.

Префрлете го исецканото грозје во тавата, а потоа додадете килограм и пол шеќер. Измешајте и оставете го тенџерето покриено со капак или влажна крпа и оставете го да отстои 24 часа, за грозјето да го ослободи сокот.

Следниот ден исцедете го сокот од еден лимон и додадете го во смесата. Вториот лимон измијте го, исечете го на парчиња и додадете го во тенџерето.По дваесетина минути варење, сокот е готов. Не треба да биде многу густ, треба да остане бистар и да има текстура на потенок сируп, процедете го сокот во поголема цедалка, односно цедалка, а потоа низ ситна цедалка за супа, за да бидете сигурни дека нема парчиња овошје. или семиња оставени во плодот. Сокот разредете го по сопствен вкус, со оваа количина шеќер нема да биде претерано сладок, повеќе ќе се чувствува вкусот на овошјето.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *