Совети како да го контролирате чувството на глад

Совети како да го контролирате чувството на глад

Какви промени треба да се направат во менито за да останеме сити по оброкот и да не се здебелиме поради прејадување, изјави во интервју за радио Спутник Маргарита Арзуманјан, кандидат за медицински науки, нутриционист и гастроентеролог.
Чувството на глад не секогаш значи дека на човекот му се потребни хранливи материи, бидејќи тоа може да биде не само физиолошко, туку и емоционално, забележува докторот.

„Ако некое лице доживее физиолошки глад, постојат одредени симптоми како татнеж во стомакот. Во случај на емоционална глад, човек може да сака да јаде, дури и ако е сит“, објаснува Арзумањан.
Доколку се појават карактеристичните симптоми на физиолошка глад, потребно е да се јаде, вели таа. Обично се појавуваат два и пол до три часа по јадење. За да не се наруши чувството на глад набргу по следниот оброк и да не се прејадете, потребно е да се придржувате до диета, советува нутриционистот.

“Клучот е да го добиете вистинскиот сооднос на протеини, здрави масти и влакна за да бидете сити долго време. На пример, јаткастите плодови се добар извор на ситост бидејќи содржат растителни протеини, влакна и здрави масти. Зеленчук, кој содржи и влакната и водата, на пример, краставиците, зелената салата, зелката, доматите и авокадото исто така го олеснуваат ситоста. Не треба да ги исклучувате животинските протеини од вашата исхрана. Јајцата ви дозволуваат да останете сити доволно долго“, вели Арзумањан.
Некои намирници, напротив, го зголемуваат апетитот и по нивното јадење може и побрзо да огладнете, предупредува нутриционистот.
„Потребно е да се исклучат производите кои го поттикнуваат апетитот – силни зачини, сол, кисели краставички, слатки, чоколадо, конзервирана храна и брза храна “, рече Маргарита Арзумањан.

Според неа, понекогаш кога се чувствуваме гладни вреди да се пие само вода, бидејќи лесно е да се помеша жедта со желбата за јадење.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *