РЕЦЕПТ ЗА НАЈБРЗА ПИЦА ОД ТАВА: Нема да ви треба ниту половина час

РЕЦЕПТ ЗА НАЈБРЗА ПИЦА ОД ТАВА: Нема да ви треба ниту половина час

Направете комплетна пица во тава и уживајте во неа со вашиот омилен филм или дружење со пријателите
Без разлика дали станува збор за појадок, ручек или вечера, никогаш не можете да погрешите со пицата, а овој брз рецепт за тавче особено ќе ве воодушеви.
Се е готово за помалку од половина час, нема мешање на тестото, а ќе биде совршено крцкаво и вкусно. Можете да додадете состојки по желба и да си играте со вкусовите.
Направете комплетна пица во тава и уживајте во неа со вашиот омилен филм или дружење со пријателите.

Состојки :

  • половина лиснато тест
  • 400 мл пасирани домати
  • 200 гр сирење
  • 1 лажичка оригано
  • малку маслиново масло
  • сол, бибер

Подготовка :
Тестото развлечете го малку на хартијата за печење и направете круг, а потоа свиткајте ги рабовите навнатре и направете ги рабовите. Тестото префрлете го во тавче обложено со хартија. Покријте со капак и печете ја основата на тивок оган 10 минути. Во меѓувреме, зачинете го доматниот сос со сол, бибер, оригано и маслиново масло. Превртете го тестото, премачкајте го со приготвениот сос од домати, наредете го сирењето исечкано на коцки, повторно ставете го капакот и продолжете со печењето уште 10 минути. Кога пицата е готова, посипете ја со уште малку оригано, исечете ја на кришки и послужете. По желба прелијте го со уште малку маслиново масло.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *