Ова е причината зошто треба да јадете повеќе грашок

Ова е причината зошто треба да јадете повеќе грашок

Една од најкорисните мешунки е грашокот. На човештвото му е познато уште од 8 век п.н.е. Неговото потекло е Индокина, Закавказ и Етиопија, но исто така беше многу почитуван во Спарта, Атина, Кина и Римската империја. Во останатиот дел од Европа се проширил од 8 век од нашата ера, а првично се користел за сточна храна и дури во 13 век почнал да го консумираат луѓето. Грашокот доаѓа во широк спектар, разликата е главно во гравот и мешунките. Во Бугарија главно се консумира зелен и градинарски грашок.

Посебната популарност на грашокот се должи на неговите бројни здравствени придобивки. Ситните зрна содржат огромни количини на витамини (Ц, Б1, Б2, Б5, Б9, К1 итн.), минерали (железо, калциум, фосфор, магнезиум, манган, бакар) и растителни влакна. Со само 150 гр грашок, вашето тело ја добива потребната количина на масти и јаглехидрати за денот. Меѓу мешунките, грашокот има најголема содржина на протеини. Токму поради оваа причина, тој се препорачува во различните протеински диети на спортистите. Добро е да се јаде грашок барем еднаш неделно, поради корисните материи во него, кои му се потребни на организмот.

Витаминот Ц ги зголемува отпорните сили и помага во формирањето на сврзното ткиво. Железото е вклучено во формирањето на крвни зрнца, чиј недостаток може да доведе до намалување на имунитетот, анемија и замор. Витаминот К1 е активатор на хормонот остеокалцин, кој ги регулира метаболичките процеси, инсулинските рецептори, шеќерот во крвта и масните наслаги. Исто така, го регулира шеќерот во крвта и ги запира симптомите на остеопороза. Со недостаток на витамин К1 се нарушува минерализацијата на коските во човечкото тело, што доведува до голем број на оштетувања. Високото ниво на протеини, полесно сварливи од оние во месото, помага да се подобри балансот на протеини во телото кај децата и спортистите.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *