Направете Вкусни лепчиња, полнети со сирење РЕЦЕПТ

Направете Вкусни лепчиња, полнети со сирење
Започнете го вашето утро со познатите унгарски лангустини
Лангош е домашно унгарско јадење кое често се подготвува и во Војводина.

Состојки:

 • околу 1 кг. брашно
 • 40 гр. свеж квасец
 • 3 лажици масло
 • 700 мл. млака вода
 • 2 лажички шеќер
 • 1,5 лажички сол
 • масло за пржење
 • 2 чешниња лук
 • 3 лажици масло
 • 400 гр. Кисела павлака
 • 400 гр. рендано сирење (било кое)

Подготовка:

– Количината на сирење и кајмак може да биде по ваш вкус. Во тавата ставете малку вода, шеќер, масло, квасец и измешајте. Постепено додавајте го брашното со помош и секако не заборавајте на солта. Замесете меко тесто, покријте го и оставете го на топло место убаво да нарасне.

– Добиеното тесто замесете го и направете помали топчиња. Покријте ги да се одморат уште малку, доволно долго додека чекаме да се загрее маслото. Секое топче развлечете го со раце и ставете го во врело масло. Се пржат од двете страни убаво да поруменат, па се вадат во хартиена салфетка за да се исцеди вишокот маснотии. И така до крај, додека не ги испржите сите лангустини.

– Лукот ситно изрендајте го или исечкајте го и измешајте го со масло и додека се топли премачкајте ги лангустините. Потоа великодушно намачкајте ја павлаката, посолете и посипете со сирење.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *