Мед и ореви во тегла – најдобар заштитник оваа зима

Медот и оревите засебно се здрави намирници, но кога ќе ги споите ќе добиете лек кој ја подобрува работата на целиот организам.

Доколку редовно консумирате мешавина од мед и ореви ќе се ослободите од:
– Константни главоболки.
– Проблемите со системот за варење.
– Медот и оревите се незаменливи за женското здравје бидејќи го подобруваат дотокот на крв во карлицата, па го зголемуваат либидото.
– Кај мажите ја подобруваат плодноста.
– Намалениот имунитет инстантно се подобрува, а со тоа шансите за вируси и настинки драстично се намалуваат.
– Ако патите од анемија, задолжително консумирајте ја оваа смеса.
– Смесата помага и при проблеми со концентрацијата.
– Но, и при ревматски болки.

Како да го подготвите овој сладок лек?
Помешајте 500g мед со 500g искршени ореви и додадете сок од 1 исцеден лимон.
Добро измешајте и смесата префрлете ја во тегла.

Консумирање:
За деца постари од 3 години – 1 лажичка, двапати дневно.
За возрасни – 1 до 2 супени лажици, трипати дневно.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *