Еве каде СИТЕ жени грешат: Овие ГРЕШКИ НА Шминка прават вашето лице да изгледа Уморно и постаро

Еве каде СИТЕ жени грешат: Овие ГРЕШКИ НА Шминка прават вашето лице да изгледа Уморно и постар
Руменилото е речиси незаменлив детал во шминкањето. Светските шминкери тврдат дека руменилото може да го трансформира лицето со само еден потег и да му даде свежина, но ова правило важи само доколку изберете нијанса што одговара на вашиот тен. Голем број жени сосема погрешно ја избираат нијансата.

Еве ги упатствата што треба да ги следите:

 • Темна кожа
 • Топлите нијанси како теракота и тули ќе додадат суптилна длабочина на вашето лице.
 • Средно темна кожа
 • Розевите руменила ќе бидат идеални за вашиот природно слаб тон.
 • Осветли го патот
 • Детско розово руменило најдобро ќе ги истакне вашите нежни црти.
 • Екстремно бледа кожа
 • Блескавите нијанси на праска и даваат на бледата кожа секси сјај, но не и изглед на порцеланска кукла.
 • Мал трик за подобар изглед
  Вообичаена грешка при нанесувањето на руменилото е да го нанесувате од образите нагоре. Имено, местото од кое почнуваме да правиме потези со четката е токму местото каде што останува најголемата количина на руменило. А ако имате и природно црвенило на средината на образите, оваа техника нема да ви помогне. Значи, трикот е да ја повлечете четката во спротивна насока – од врвот на јаболчната коска кон образот. Оваа техника ќе ги нагласи вашите јаболчници и ќе му даде свежина и сјај на вашето лице.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *