Вака тоа го прават бабите од ИТАЛИЈА: Направете вкусно и воздушесто тесто за пица во само неколку чекори

Вака тоа го прават бабите од ИТАЛИЈА: Направете вкусно и воздушесто тесто за пица во само неколку чекори

Ова е еден од подобрите рецепти за познатото италијанско тесто и врвна пица!
Состојки:

 • 325 мл вода – млака
 • 500 брашно
 • квасец
 • coл
 • лажичка шеќер
  Подготовка:
  Во длабок сад истурете вода, сол, квасец и половина од брашното (десет проценти), замесете и постепено додајте го брашното, а потоа и шеќерот. Кога смесата не се залепи за прстите, направете две кнедли, а тестото оставете го на даската да нарасне. Преку него ставете најлон или фолија.

  По еден час повторно замесете тесто и расукајте го!

   

  Пицата ќе биде воздушеста, мека и ќе има фантастичен вкус.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *