Чистење на белите дробови од никотин и катран: Пушачите треба да ја направат оваа напивка и веднаш да почнат да ја пијат

Чистење на белите дробови од никотин и катран: Пушачите треба да ја направат оваа напивка и веднаш да почнат да ја пијат.

Ако сте пушач или поранешен пушач, вашите бели дробови се многу полни со токсини од цигарите
Чистење на белите дробови од никотин и катран: Пушачите треба да ја направат оваа напивка и веднаш да почнат да ја пијат.

За да ги исчистите белите дробови нема да ви треба чудо, туку чудесен медицински напиток направен од три билки, ѓумбир, кромид и куркума.
Овој древен зачин се користел уште од античко време поради неговите лековити својства. Меѓу другото, помага да се елиминира вишокот слуз во белите дробови.
Кромид
Кромидот, како и лукот, има антиканцерогени својства и е одличен борец против бројни здравствени состојби. Тој е особено ефикасен во спречување на разни болести на респираторниот систем.
Куркума

Куркумата или индискиот шафран е преполн со витамини и минерали, а содржи и супер здрави омега 3 масни киселини. Има антивирусни, антибактериски и антиканцерогени својства, затоа задолжително збогатете ја вашата секојдневна исхрана со овој зачин.
За почеток додајте го во напиток кој ги чисти белите дробови, за што ви треба:

  •  400 грама кромид
  •  1 литар вода
  •  400 грама шеќер (ако сакате поздрава верзија, користете мед или јаворов сируп)
  • 2 лажици куркума
  •  корен од ѓумбир со големина на палец
    Подготовка:

Во водата додадете шеќер, ставете ја на оган и оставете да зоврие.
Главите кромид исечете ги на четвртинки, исечкајте го коренот од ѓумбир и додадете ги во шеќерната вода.
Кога смесата повторно ќе зоврие додадете ја куркумата и намалете ја топлината на ниска температура.
Смесата треба да се вари додека количината на вода не се намали за половина. Потоа процедете го и истурете го во стаклена тегла.
Кога целосно ќе се олади, ставете го во фрижидер и чувајте го таму цело време.

Земете две лажици од еликсирот наутро на празен стомак и навечер два часа по оброкот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *