Совршени печени тортиљи со колбаси и јајца: зачинет појадок готов за 10 минути и лесен за подготовка

Совршени печени тортиљи со колбаси и јајца: зачинет појадок готов за 10 минути и лесен за подготовка
Зачинет појадок кој ќе ги освои вашите сетила
За појадок, повеќето луѓе сакаат да јадат обилен оброк, но да го подготвуваат брзо и да го одржуваат едноставно. Затоа тортиљите се повеќе се на менито на многу луѓе. Може да се јадат со различни филови, слатки или солени, а нивниот вкус е секогаш неодолив.
Посебен вкус добиваат ако накратко се пржат во тавче, а може да се подготват вака за појадок и вечера.

Состојки:

  • 2 тортиљи
  • 3 јајца
  • 50 гр топол колбас
  • 1 црвена пиперка
  • 2 лажици слатка пченка
  • сол, бибер
  • коцка путер

Подготовка:
1. Колбасот и биберот ситно се сечкаат, се соединуваат со јајцата и сето нежно се меша. Додадете сол, бибер и слатка пченка.
2. Во тавата се става малку путер, се загрева и се става една тортиља, се прелева со смесата со јајца и се става втората тортиља.
3. Се пече на тивок оган, па се сврти на другата страна и се пече до крај. 4. Се сече на четири дела и се сервира.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *