Пинџур (РЕЦЕПТ): Направете одлична ЗИМНИЦА по рецепт на баба, тајната е во една состојка

Пинџур (РЕЦЕПТ): Направете одлична ЗИМНИЦА по рецепт на баба, тајната е во една состојка
Ова е основната количина од која ќе добиете две тегли од 800 грама. Ако сакате да ја зголемите или намалите количината, имајте предвид дека пиперката секогаш треба да биде двојно поголема од доматот

За да подготвите пинџура, ви треба

  • 3 килограми пиперка,
  • 1,5 килограми домати,
  • 70 милилитри јаболков оцет,
  • 150 милилитри масло,
  • 50 грама шеќер,
  • една лажица сол,
  • зачини по вкус (свеж или сув магдонос, гранули од кромид, босилек…)

Подготовка на пинџурот:

Изберете месести, здрави црвени пиперки со порамна површина за полесно печење. Можете да печете пиперки во рерна на хартија за печење ако живеете во стан. Домаќинките кои имаат двор најчесто тоа го прават надвор. Ефектот е сосема ист и не влијае на вкусот на пиперката.
Откако ќе ги испечете пиперките, ставете фолија во поголем сад, па покријте ги пиперките и затворете ја фолијата за да не навлезе воздух. Печените пиперки оставете ги преку ноќ убаво да се изладат и на пареа, така многу полесно ќе ги излупите.
Следниот ден, време е да ги излупите пиперките и воедно да ги исчистите од семките. Не мора да се трудите да ги задржите пиперките цели, бидејќи дефинитивно ќе ги исецкате во пинџурата.

Што се однесува до доматот, можете да го сварите малку и да го излупите, па да го исечете или да го сомелете со кора. Ефектот е сличен, но доколку не сакате да ја чувствувате кората од зеленчук под вашето непце, ви ја препорачуваме првата опција. Вториот е пократок и полесен.
Како да се направи пинџур? Пинџур зимница дополнително се подготвува така што се зема поголемо тенџере и се ставаат домати на дното, кои веднаш ќе ја испуштат нивната вода. Пиперките можете и со рака да ги искинете на помали парчиња, но не мора да се трудите премногу, бидејќи пиперките ќе се распаднат при готвењето.
Во зеленчукот додадете шеќер, сол, јаболков оцет и масло, сè убаво измешајте. Важно е да не изгори дното на тавата или тенџерето при подготовката на пинџур зимница, бидејќи пинџурот ќе крчка околу 40 минути.

Потребно е толку време најмногу затоа што доматите се полни со сокови, па им треба повеќе време за да испари водата. Поради оваа причина, пинџурот е нешто потечен од ајварот.
Ќе знаете дека вашиот пинџур од печена пиперка е готов кога ќе го изгребете дното на тавата со шпорет под притисок и смесата повеќе нема да биде толку течна што нема веднаш да се врати во претходната состојба. Потоа пробајте ако одговара на вашиот вкус, додадете повеќе сол доколку е потребно.
Ако сакате малку топла варијанта, можете да исечкате две чешниња лук или да додадете гранулиран лук и да измешате. Како зачин се додава и магдонос. Сметаме дека е повкусно ако е свеж магдонос.

Сè убаво измешајте и со канта сипете го во претходно стерилизирани тегли. Не ја полнете теглата одеднаш, додавајте по една кука, почекајте теглата да се испари и потоа продолжете со полнењето. Добро затворете ги теглите. Ако има корозија на капакот, прво ставете ја фолијата, а потоа капакот. Завиткајте ги теглите во ќебе, превртете ги наопаку и оставете ги преку ноќ да се изладат и вакумирајте.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *