ТАЈНАТА ЗА ДОЛГОВЕЧНОСТ на Елизабета Втора: Ова се ЗДРАВИТЕ НАВИКИ од кои НЕ се откажала во текот на животот

ТАЈНАТА ЗА ДОЛГОВЕЧНОСТ на Елизабета Втора: Ова се ЗДРАВИТЕ НАВИКИ од кои НЕ се откажала во текот на животот
Една од причините за долгиот живот на кралицата Елизабета Втора беше нејзината способност постојано да се развива и да се прилагодува на промените во животот.

Британската кралица Елизабета Втора почина во четвртокот на 96-годишна возраст во замокот Балморал. Таа беше најдолговечниот британски монарх и најстариот монарх во светот. Таа ја прослави својата 70-та година на тронот.
И додека имаше многу шпекулации за нејзината секојдневна рутина, неодамна објавената книга ги идентификуваше главните навики кои и помогнаа да живее толку долг и здрав живот.

Британскиот истражувач Брајан Козловски го проучувал животот на кралицата и ги открил тајните на нејзината долговечност, здравје и издржливост во книгата од 2020 година Да живее кралицата: 23 правила за живеење од најдолго владејачкиот монарх на Британија.

Обука
Иако повеќето луѓе веруваат во ригорозен фитнес режим за долговечност, авторот објасни дека тоа не е случај за кралицата. Кралицата вежбала „разумна вежба“, која вклучувала јавање коњи и прошетки со своите корги.
Таа избегнуваше скроб
Дарен Мекгрејди, поранешниот готвач на кралицата, вели дека често јадела риба и зеленчук и избегнувала храна со скроб, како тестенини и компири. Кралицата претпочиташе едноставни оброци. Сакала да јаде чоколадни бисквити со чај. Таа сакаше едноставен сендвич со туна и мајо.

За главното јадење често јадела галски стек, филе со сос од печурки и виски, а особено ѝ се допаднало ако е подготвен со дивеч. За ладно мезе, таа ја сакаше паштетата Gleneagle, направена од чаден лосос, харинга и скуша. Ниту таа не можеше да одолее на чоколадото.
Доволно сон
Спиењето е неопходно кога зборуваме за здравје, а тоа го знаела и кралицата Елизабета Втора. Според бројни извештаи, таа спиела од 23 до 7:30 часот.

Доживотно образование
Козловски, исто така, напиша во својата книга дека кралицата останала љубопитна во нејзините подоцнежни години и често поминувала часови секој ден разгледувајќи документи.
Таа, исто така, тврди дека една од нејзините омилени работи кога се среќавала со премиерите во Бакингемската палата била да ги „тепа“ за политички или уставни прашања за кои тие не биле свесни.
Ментално здравје
Една од причините за долгиот живот на кралицата Елизабета Втора беше нејзината способност постојано да се развива и да се прилагодува на промените во животот.
– Ја имаше таа подготвеност да се прилагоди на се, поради што можеше да го избегне стресот кој доаѓа со промените. Тоа секако придонесе за нејзината долговечност – додаде Козловски, а пренесува Yahoo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *