ПОДОБРО ОД ПРОДАВНИЦА Најдобар домашен рецепт за кисели краставички

ПОДОБРО ОД ПРОДАВНИЦА Најдобар домашен рецепт за кисели краставички
Имаме рецепт за кисели краставички кои ќе бидат исто како кисели краставички купени во продавница. Киселите краставици се една од најпопуларните зимски намирници, но и најискусните домаќинки ретко успеваат да го „погодат“ препознатливиот вкус на корнишоните купени во продавница. Што правиме погрешно?

Шефот на ресторанот „Гудман“ истакна неколку грешки кои ги прават повеќето готвачи, не знаејќи дека тие се причината поради која пропаднала зимската сезона .
„Доколку краставиците се невкусни и меки по киселоста, тоа е знак дека сте избрале погрешна сорта. Оние со големи точки и „црни боцки“ се најдобри за зимата. Исто така, краставиците ќе бидат повкусни ако изберете оние со дебела кора. Зеленчукот треба да биде мал – не подолг од 10 см. И задолжително пробајте го пред мариноване. Ако краставиците се горчливи, нема помош – фрлете ги“, рече тој.

Исто така, при мариноването треба да внимавате на квалитетот на водата. Подобро е да се користи флаширана или филтрирана наместо вода од чешма, советува готвачот.
Користете крупна сол и избегнувајте јодирана сол. Добар совет е да ги потопите краставиците во вода пред подготовката, неколку часа во вода ќе ги направат поцврсти и повкусни.

 • Исто така, не заборавајте да ги превртите затворените тегли, на тој начин тие нема да пуштаат воздух.

  Рецепт за кисела краставица

 

Состојки:

 • 5 кг корнишони
 • 3 литри вода
 • 1 литар оцет
 • 3 супени лажици копар
 • Ловоров лист
 • 6 лажици шеќер
 • 6 лажици сол
 • 1 грозје
 • зрнца од бибер, семки од кромид

Подготовка

Корнишоните измијте ги во малку вода, ставете ги на чиста крпа да се исцедат, па наредете ги вертикално во претходно измиени тегли. Во секоја тегла додадете по еден ловоров лист, еден цвет од анасон, една лажичка семки од тилчец и малку зрна бибер.

Следува подготовка на преливот со кој се полнат теглите: Измешајте вода и оцет, додадете сол и шеќер, добро измешајте и оставете да зоврие. Кога ќе почне да врие, тргнете го од шпоретот. Оставете малку да се излади, па додадете го грозјето и мешајте додека не се растопи добро. Истурете го преливот во теглите за целосно да ги покриете краставиците и цврсто затворете ја секоја со капак.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *