Дали почнавте да јадете КОМПИР секој ден? Еве што ќе СЕ СЛУЧИ со вашето ЗДРАВЈЕ, после ова добро ќе РАЗМИСЛИТЕ

Дали почнавте да јадете КОМПИР секој ден? Еве што ќе СЕ СЛУЧИ со вашето ЗДРАВЈЕ, после ова добро ќе РАЗМИСЛИТЕ

Компирите имаат прилично лоша репутација, но вистината е дека тие се многу хранлива храна
Дали почнавте да јадете КОМПИР секој ден? Еве што ќе СЕ СЛУЧИ со вашето ЗДРАВЈЕ, после ова добро ќе РАЗМИСЛИТЕ
Кога луѓето мислат на јаглени хидрати, компирите се меѓу првите намирници на кои им паѓаат на ум. Исто така, повеќето луѓе веројатно се свесни за фактот дека јадењата со компири, како што е помфритот, не се здрави како стапчињата од морков или целер и дека претерувањето со нив може да го зголеми ризикот од кардиоваскуларни болести поради високата содржина на масти и сол.

Сепак, и покрај тоа што има лоша репутација, компирот е нутритивно многу богата храна, која го снабдува организмот со сложени јаглехидрати и други вредни материи. Компирот со средна големина со кора, тежок околу 213 грама, содржи околу 164 калории и 4,5 грама влакна, речиси 20 отсто од дневната потреба за калиум, 46 отсто од дневната потреба за витамин Ц и 4,4 грама растителни протеини. Заедно со многу други хранливи материи, тој е добар извор на витамини, вклучувајќи го и витаминот Б6.
„Многу луѓе мислат дека слатките компири се подобри за здравјето, но тоа всушност не е точно “, вели нутриционистката Ејми Гудсон. „Хранливата вредност на двете намирници е многу слична, при што белиот компир има повеќе калиум, а слатките компири повеќе бета-каротен, што им ја дава нивната портокалова боја.

Кога јадете премногу жешки компири, нивниот скроб брзо се разградува во гликоза, што го зголемува шеќерот во крвта. Скробот во ладниот компир е познат како скроб од тип 3, кој делува и како растворливи и нерастворливи влакна. Поради тоа колку се отпорни на варење, шеќерите од овие скроб не се апсорбираат во крвотокот. Наместо тоа, отпорниот скроб патува до дебелото црево, каде што здравите бактерии го разградуваат. Потоа служи како пребиотик со кој се хранат.

СО КОНЗУМИРАЊЕ КОМПИР ЛЕСНО ПОСТИГНУВАТЕ ЗАСИТОСТ
Порција компири кои се нискокалорични, богати со вода и умерени влакна и протеини може да бидат добри за слабеење, особено ако размислите колку брзо нè заситуваат.
КОМПИР МОЖЕ ДА ПРЕДИЗВИКУВААТ МАСТИ
Самите компири не се многу калорични, но начинот на кој се подготвуваат и големината на порцијата на крајот прават разлика. На пример, една чаша гратин од компир на база на путер, прелиена со презла, чедар сирење и млеко, содржи 323 калории и 11,6 грама заситени масти. Редовното консумирање помфрит е исто така познато дека предизвикува зголемување на телесната тежина. Студијата од 2007 година во The American Journal of Clinical Nutrition покажа дека јадењето пржена храна како помфрит е директно поврзано со дебелината.

ТОЈ МОЖЕ ДА ВИ ГО ПОДИГНЕ ШЕЌЕРОТ ВО КРВТА
Високото ниво на шеќер во крвта со текот на времето може да доведе до преддијабетес, отпорност на инсулин и дијабетес тип 2.
„Клучот е да се комбинираат компирите и другите видови јаглехидрати со протеини како што се посно говедско месо, пилешко, риба или јајца“, советува Гудсон. „Протеините помагаат во бавното варење и на тој начин помагаат во спречување на скокови на шеќерот во крвта.

ПРЖЕНИ КОМПИРИ МОЖЕ НЕГАТИВНО ВЛИЈАЈАТ НА МЕМОРИЈАТА
Потенцијалното влијание на компирот врз здравјето на мозокот повторно се сведува на начинот на кој се подготвуваат. „Студиите го поврзаа помфритот и другата пржена храна со нарушена концентрација и меморија и зголемени воспалителни реакции во мозокот“, вели нутриционистот Мери Виртц. Една студија објавена во Журналот на нутриционалната наука покажа дека учесниците чија диета вклучувала најмногу пржена храна имаат најниски резултати на тестовите за меморија и когнитивни способности.

ПРЖЕНИ КОМПИР ПРОМОВИРААТ СТАРЕЕЊЕ НА КОЖАТА
„Јадењето прекумерни количини пржена храна може да доведе до оштетување и воспаление на клетките, што може да го забрза процесот на стареење. Воспалителниот одговор на кожата е видлив во видливите знаци на ослабена еластичност на кожата – брчки, надуеност и акни“, вели нутриционистот Џон Бурдеос. Меѓутоа, ако навистина уживате во помфрит, Бурдеос предлага да го подготвите со кора и да го пржите на воздух или во рерна.
МОЖЕТЕ ДА ИМАТЕ ПОВЕЌЕ ЕНЕРГИЈА ЗА ВЕЖБАЊЕ
Според Гудсон, компирите со средна големина се одличен извор на јаглехидрати и други хранливи материи, а идеален начин за нивна подготовка е со варење или печење.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *