Појадок од стар ЛЕБ: Мешавина од РЕРНА која ќе го воодушеви целото семејство!

Појадок од стар ЛЕБ: Мешавина од РЕРНА која ќе го воодушеви целото семејство!

Состојки:

Пар кришки бајат леб
, две јајца,
100 гр сирење,
100 гр шунка,
неколку листови кулен,
три кисели краставици ,
200 мл јогурт
, 50 мл млеко (по потреба),
две лажици од маслиново масло

Подготовка:

Лебот исечкајте го на кришки, а шунката, краставиците и куленот на ситни коцки. Изгмечете го сирењето во сад, додадете јајца, лажица масло и јогурт. Измешајте сè и прелијте го лебот.

По желба можете да додадете малку рендано сирење и да се пече на 220 C.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *