Најдобра домашна ШТРУДЛА со ЏЕМ: Вкусно старомодно уживање во кое СИТЕ уживаат

Најдобра домашна ШТРУДЛА со ЏЕМ: Вкусно старомодно уживање во кое СИТЕ уживаат

Состојки за тестото:

   • 500 гр брашно (тип 500)
   • 250 мл млеко
   • 100 мл масло
   • 2 јајца
   • 1/2 коцка свеж квасец (25 g)
   • 1/2 лажичка сол
   • 5 лажички шеќер

  Полнење:

  џем (опционално)

  За премачкување на кифличките:

   • 1 жолчка од јајце
   • неколку капки путер

  Подготовка

  • Квасецот се меша во 250 мл млако млеко и се додава една лажица шеќер, па се остава да стаса околу 15 минути. Во брашното додадете квасец, јајца, путер, шеќер и сол. Замесете мазно тесто. Можете да го измешате со адитиви за тесто со помош на миксер. На малку набрашнета површина замесете го соединетото тесто уште малку.

  Тестото поделете го на два дела (две јуфки), покријте го со крпа и оставете го да нарасне 45 минути.

  Разредете ги тестенините што е можно повеќе, а потоа обилно распоредете џем по целата површина на тестото. Свиткајте и наредете во обложен плех. Кифличките премачкајте ги со сол и додадете неколку капки путер. Печете околу 45 минути на температура од 200 степени.

  Готовата штрудла посипете ја со малку сол и вода, покријте ја и оставете ја да се излади. Ролатите посипете ги со шеќер во прав и послужете ги топли.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *