МАКЕДОНЦИТЕ ЈА САКААТ ОВАА ХРАНА: И кардиологот предупредува колку е штетно за СРЦЕТО, свесно му го скратувате животот

МАКЕДОНЦИТЕ ЈА САКААТ ОВАА ХРАНА: И кардиологот предупредува колку е штетно за СРЦЕТО, свесно му го скратувате животот

Кардиолог ги откри трите најлоши намирници за срцето
Ниту една пржена храна не е здрава за срцето поради високото ниво на заситени и транс масти, но првото место на листата на најлоши намирници за срцето е дефинитивно помфритот.
Лекарите велат дека таквата храна треба да ја избегнуваме, без разлика на нашата возраст. Велат дека ниту една храна не може да предизвика инфаркт и наеднаш да го запре срцето, но дека е добро да се јаде умерено. Ова правило треба да го почитуваат сите кои не можат да живеат без следните намирници.

Инаку, доколку ги јадете често и долго, овие намирници се главниот виновник за кардиоваскуларните заболувања. Ова се најлошите намирници за здравјето на срцето:

Чипс
Според лекарите, помфритот дефинитивно се издвојува како најлош.

„Тоа е како да сте изеле парче чисти јаглехидрати, а потоа сте го пржеле и добро го зачиниле“, објаснува кардиологот Џеф Етертон, доктор на науки, истакнувајќи дека „проблемот е што нашите тела копнеат за натриум и лоши масти“.

Како што вели, обидете се да го замените помфритот со здрави грицки од растителна основа.

Преработени месни производи, особено колбаси
Лекарите забележуваат дека храната која вклучува сланина, шунка и колбаси го зголемува ризикот од срцева слабост. Сепак, кардиологот посочува дека сланината не е најлошата храна, победувајќи ја колбасот. Содржи повеќе заситени масти.

„Затоа можеби ќе се чувствувате малку подобро ако за појадок испржите неколку парчиња сланина со јајца“, вели кардиологот.

црвено месо
Црвеното месо е богато со холестерол и заситени масти.

“За да бидете безбедни, ограничете го внесот на посно црвено месо на помалку од 10 отсто од вашата исхрана. Истото важи и за свинското”, предупредува докторот.

Најголемата американска студија за црвено месо потврди дека луѓето кои јадат големи количини црвено месо имаат висок ризик од кардиоваскуларни болести и рак. Луѓето чија исхрана вклучува повеќе бело месо, како пилешко и риба, ќе живеат здрав и долг живот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *