ИСКУСНИ ДОМАЌИНКИ ОТКРИЛЕ КАКО НАЈЛЕСЕН НАЧИН ДА ГО ОМЕКНЕТЕ МЕСОТО: ТРИК ВРЕДИ ЗЛАТО

ИСКУСНИ ДОМАЌИНКИ ОТКРИЛЕ КАКО НАЈЛЕСЕН НАЧИН ДА ГО ОМЕКНЕТЕ МЕСОТО: ТРИК ВРЕДИ ЗЛАТО

Дали сте купиле месо кое изгледа добро, но е тврдо? Не грижете се, искусните домаќинки открија начин како да го омекнат.

Јаболко , ананас, манго и круша би можеле да бидат корисни. Излупете го овошјето, а потоа исечете го на тенки парчиња. Потоа згответе го месото покриено со парчиња овошје. Овошните сокови се одлични за омекнување на тешки парчиња месо. Ова е причината зошто свинското месо често се готви со ананас.

Маринада
Подгответе ја маринадата во посебен сад со соединување рендан кромид и јаболко. Кога е готово, додадете маслиново масло. Маринирајте го месото и оставете го преку ноќ во фрижидер да добие вкус и да омекне.

Лимон
Маринирањето на месото во сок од лимон 30 минути пред готвењето е доволно за да биде помеко.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *