На овој начин пржените тиквички стануваат повкусни од било кога

На овој начин пржените тиквички стануваат повкусни од било кога

 • Производи:
 • Тиквички
 • Брашно
 • Сол
 • Вода
 • Подготовка: Најпрво излупете ги тиквичките и исечете ги, а во сад на страна измешајте брашно и малку сол. До садот ставете чаша вода и во тавата сипете масло, намалете ја топлината.

  Најпрво се валкаат тиквичките во брашно и сол, па се топат во водата и на крај се ставаат во тавата.
  Пржете ги од двете страни додека не добијат лесен тен. Пржете ги од двете страни додека не порумени, а иако е на тивок оган нема да му треба многу повеќе време за готвење.

  Уживајте!

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *