Најдобар домашен бурек, рецепт – Секое семејство си додава свој печат на популарното јадење, направете го тоа сами

Најдобар домашен бурек, рецепт – Секое семејство си додава свој печат на популарното јадење, направете го тоа сами
Бурекот може да биде со различни форми или големини, полнет со месо, сирење, спанаќ или компир. Од купени кори можете да подготвите и домашен рецепт за бурек.

Рецепт за домашен бурек, состојки:

  • свежа кора за пита, 800 гр
  • млеко, 6 – 8 дл
  • јајца, 4 парчиња
  • маргарин или путер, 125 гр
  • сол, 1 лажичка
  • црн пипер или бел пипер, 1/2 лажичка
  • бело сирење, фета – кравјо, овчо или козјо сирење, 550 гр
  • магдонос , ситно сецкани 4 лажици

Во сад на блага температура растопете маргарин или путер и додадете млеко, сол и бибер.
Во сад за матење изматете ги јајцата. Додадете го сирењето така што рачно ќе го кршите на мали парчиња. Додадете ситно сечкан магдонос. Добро измешајте за да се изедначи масата.

Земете плех или плех за печење. Ставете 2 до 3 лажици млеко и маргарин на дното на садот за печење и подмачкајте го дното на садот.

Земете ја првата кора и ставете ја на дното на садот, така што ќе ја „стутете“ и ќе ја ставите на дното. Потоа ставете уште неколку кори за да го покриете дното на садот. Поставените кори намачкајте ги со околу 1/6 од маргаринот и млекото. Оставете ја кората да остане малку над работ на садот за печење.

Смесата со сирење поделете ја на 5 дела. Првиот слој кора посипете го со 1/5 од масата на сирењето.

Рамномерно распоредете го сирењето.
Повторете го лежењето на кората, полевајќи и распоредувајќи ја масата од сирењето, додека не ја потрошите масата на сирењето.

Завршете го бурекот со една или две кори кои целосно ќе го покријат и затворат горниот дел. Краевите на кората туркајте ги по рабовите на садот за целосно да се затвори горната кора од бурекот. Горната кора намачкајте ја со остатокот од масата млеко и маргарин.

Бурекот се пече на 180 C околу 45 минути. Се пече додека бурекот не добие златно-кафеава боја на горната кора.

Кога бурекот е готов, горната кора посипете ја со 1 или 2 лажици ладна вода. Извадете го од садот за печење и завиткајте го во мрсна месарница или чиста крпа. Оставете го бурекот да отстои 20 минути, пред да исечете триаголници или коцки. Послужете го топло, со јогурт или кисело млеко.
Наздравje!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *