Ако сакате ЗДРАВИ ЦРЕВА, треба да го испиете ова: Подобрете го ИМУНИТЕТОТ, регулирајте го варењето, задолжителна е чаша дневно

Ако сакате ЗДРАВИ ЦРЕВА, треба да го испиете ова: Подобрете го ИМУНИТЕТОТ, регулирајте го варењето, задолжителна е чаша дневно

Од голема важност е да постои рамнотежа на бактерии во нашето тело
Ако сакате ЗДРАВИ ЦРЕВА, треба да го испиете ова: Подобрете го ИМУНИТЕТОТ, регулирајте го варењето, задолжителна е чаша дневно.
Рамнотежата на бактериите е од големо значење за нашиот имунолошки систем, регулација на хормоните, но важно е да се истакне дека е неопходен и за превенција од болести и ментално здравје.
Доколку сакате здрави црева, овие пијалоци се најдобриот избор за вас.

1. Кефир

Студиите сугерираат дека консумирањето ферментирана храна со живи култури може да додаде „добри“ бактерии во микробиомот. Кефирот е ферментиран млечен напиток со лут вкус и е еден од помоќните пробиотици кои можат да помогнат да се врати вашиот микробиом во рамнотежа. „Ферментацијата го олеснува варењето на кефирот за оние со нетолеранција на лактоза бидејќи бактериите и квасецот веќе ги разложиле јаглехидратите, како скроб и шеќери, во процесот“, вели регистрираната диететичарка Мари Спано, MS, RD, CSSD, водечки автор на Nutrition. за спорт. Ферментацијата, исто така, произведува пептиди кои се единствени за кефирот. „Овие лесно апсорбирани аминокиселински синџири може да го направат кефирот поидеален за оние кои имаат потешкотии со варењето на протеините. На пример, оние со улцеративен колитис, Кронова болест,

2. Зелен чај

Еден од најдобрите начини за населување на цревната флора е да вклучите широк спектар на храна и пијалоци од растителна основа. „Повеќето луѓе не размислуваат за зелен чај кога станува збор за разновидност, но тоа е навистина лесен начин да додадете различни билки во вашата исхрана“, вели регистрираната диететичарка Мари Раглс, MS, RD, CN, автор на Оптимизирање на вашиот имунолошки систем. Систем Ако не ви се допаѓа вкусот на зелениот чај, измешајте го со бадемово млеко или ванила.

3. Супа или супа од коски

Супата направена од коски и сврзно ткиво на кокошки, говеда и други животни стана популарен еликсир за здравје поради неговата концентрација на хранливи витамини и амино киселини како глицин, желатин, глутамин и колаген, кои поддржуваат здрав цревен микробиом. . Лошата здравствена состојба на цревата може да доведе до состојба позната како „пропусна црева“, која се карактеризира со компромитирана цревна обвивка која дозволува нездравите супстанции да влезат во вашиот крвоток, предизвикувајќи воспаление, според прегледот во списанието Гут. „Колагенот помага да се храни цревната обвивка, а желатинот е способен да апсорбира вода и да помогне во одржувањето на слузниот слој што ги држи цревните микроби подалеку од цревната обвивка“, вели Саманта Пресичи, MCN, RD, LD, регистриран диететичар.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *