Најбрзиот ручек за само 35 дeнари: Вака приготвен компир не сте пробале (РЕЦЕПТ + ВИДЕО)

Најбрзиот ручек за само 35 дeнари: Вака приготвен компир не сте пробале (РЕЦЕПТ + ВИДЕО)
Одличен предлог за оброк без месо.

Немате месо, само компири , а сакате брз и сочен ручек?

Нема проблем, подгответе ги компирите на малку поинаков начин и добивате супер вкусно јадење.

Со додавање на ајвар, лук и млад кромид ќе заборавите на месото.

На крајот на краиштата, најдобро е да се обидете и да се уверите сами!

Состојки:

  • 2-3 големи компири
  • сол или малку зачин
  • мелен пипер
  • 1 лажичка лук во гранули
  • 1 лажица ајвар
  • 2 млад кромид
  • малку здробена пиперка
  • масло

Подготовка:

Излупете го и исечете го на парчиња. Додадете масло, сол, малку зачин, бибер, лук, ајвар, сечкан млад кромид и дробена пиперка и сето тоа измешајте го.

Намачкајте ја поголемата тава со масло и наредете ги компирите. Додадете 2-3 лажици вода и покријте.

Печете на тивок оган 20 минути.

Погледнете чекор по чекор инструкции за подготовка:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *