Професионалните готвачи во меленото место секогаш додаваат една состојка!

Еве како ќофтето да биде сочно и вкусно и без сос: Професионалните готвачи во меленото место секогаш додаваат една состојка!

Кога подготвуваат ќофтиња, професионалните готвачи секогаш користат една храна, што го прави ова јадење уште повкусно.

Меленото месо е меѓу поевтините и затоа домаќинките често го користат при подготовка на разни видови јачмен. Но, тоа не е единствената причина поради која меленото месо е редовно на менито.
Имено, од него се прават највкусните јадења, како полнети шницли или ќофтиња. Оние поискусните домаќинки мора да мислат дека не постои трик со кој ќе го подобрат вкусот на месото, но грешат.

Секогаш е добро да експериментирате и да додадете различни состојки, бидејќи тие можат само да го доведат вкусот до совршенство. Многу професионални готвачи додаваат зеленчук во месото за да биде повкусно, вели прашањето на вкусот.
Таа тајна состојка е најчестиот кромид. Се сече на коцки и се пржи. Поради пржењето кромидот ќе биде мек, малку крцкав и суптилно сладок, па на месото ќе му даде посебен вкус.

Важно е да запомните дека кромидот што планирате да го ставите во меленото месо не треба да го оставате предолго на шпорет: зеленчукот треба само малку да се испржи.
Покрај кромидот, компирот може да го подобри и вкусот на ќофтињата и чадените стекови.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *