Дали често се будите жедни среде ноќ? Ова е причината

Дали често се будите жедни среде ноќ? Ова е причината

Прилично е тешко да се заспие во овие летни ноќи. Често се будиме среде ноќ во локва пот, со уста што се чувствува сува како пустина. Дури и ако пиеме голема чаша вода пред спиење, чувството на жед среде ноќ изгледа неизбежно. Но, дали знаете која е причината за ова?

Преку ноќ
Особено е досадно да се разбудите среде ноќ, да станете да полиете чаша вода, а потоа да се обидете повторно да заспиете. Не е изненадување што чувството на жед во средината на ноќта е поврзано со недостаток на хидратација. Сепак, може да има неколку различни причини зошто се чувствувате толку жедни. За почеток, добро запомнете колку чаши вода навистина сте испиле во текот на денот. Дали навистина испивте осум чаши вода? Или всушност беа неколку помалку?

Кофеинот
Веројатно сте испиле осум чаши во текот на денот, но дали сите тие чаши вода? Претпоставуваме дека ги броите и засладените газирани пијалоци, кафето и чајот. Но, токму состојките кои се содржани во овие пијалоци не го хидрираат телото доволно. Исто така, кофеинот во кафето ве тера почесто да одите во тоалет, поради што побрзо се дехидрирате. Значи, дали пиете многу кафе во текот на денот? Тогаш има поголема шанса да се разбудите жедни среде ноќ.

Солени или зачинети
јадења Не е само она што го пиете во текот на денот што влијае на вашата жед во текот на ноќта. Она што го јадете исто така може да има влијание. На пример, дали сте јаделе зачинета или многу солена храна? Во овој случај, вашето тело ќе продолжи да ја согорува оваа храна во текот на ноќта, што во некои случаи може да предизвика металоиди. Дали често имате металоиди ноќе? Ова може да биде знак дека сте заболени од грип, или во најлош случај, може да биде знак за дијабетес. Дали горушицата продолжува и дали редовно се будите навечер жедни? Во овој случај, би било мудро да го посетите вашиот лекар.

Решенија
Добро решение за ноќната жед е да пиете доволно во текот на денот и да избегнувате солена храна колку што можете повеќе. Неколку големи чаши вода или чај без кофеин можат да направат чуда за вашиот квалитетен ноќен сон. Подгответе се и така што ќе ставите голема чаша вода на ноќната маса пред спиење. Ова ќе ве спаси да станете во кујната или во бањата за да ја наполните чашата, а може да ви помогне да заспиете побрзо откако ќе ја испиете водата за да ја задоволите жедта.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *